Odborná instalace trezorů, kotvení trezorů, betonování a zazdívání trezorů

Pojďme si rozdělit práce s upevněním trezoru na pevno do několika kategorií dle typu trezoru.Trezory všeobecně je vždy po zakoupení ihned řádně ukotvit a to jak pro bezpečnost proti převrácení, pro to aby zloději trezor neodnesly a hlavně kvůli pojišťovnám které ukotvení trezoru vyžadují pro řádné krytí pojistkou.

 

Kotvení levnějších či menších sejfů pro domácnost

Ukotvení trezoru v řádu několika stovek či tisíc korun doporučujeme vždy a nekompromisně.

Volba zda kotvit či nekotvit trezor je pochopitelně vždy na klientovi, ovšem pravděpodobnost, že bude lehký trezor odnesen zloději v náručí je obrovská. Zloděj si pak v klidu v dílně s potřebným nářadím trezor rozřeže a vyndá z trezoru celý jeho obsah.

Malé sejfy doporučujeme uschovávat v prostorách jako jsou šatní skříně, vestavěné skříně  a jiná skrytá místa. Tyto trezory by neměly být určitě vidět na první pohled.

Jak malý sejf přichytit k podlaze či ke stěně? Řekněme sejfy necertifikované do 20 kg hmotnosti.

Všechny sejfy mají již předvrtané otvory pro ukotvení, kotvícími šrouby či hmoždinkami a to na spod trezoru a na zadní stěně trezoru.

Použít hmožděnky či kotvící sady?

Hmožděnky určitě nedoporučujeme používat, opravdu jen v krajní situaci. Zdi jsou ve většině případů u starších budov nedostačující, zdi se sypou a hmožděnky prostě nedrží. Vyrvat proto takový sejf ze zdi nezabere moc síly.

Kotvící šrouby – Mechanická kotva vs chemická kotva

Na trhu najdeme dva způsoby kotvení a to buď tzv. mechanickou kotvou což jsou v podstatě šrouby které se po navrtání díry do podlahy či do stěny při jejich šroubování roztahují a zabraňují tak zpětnému vytrhnutí. Mechanickou kotvu doporučujeme používat v případě, že plánujete do budoucna s trezorem ještě hýbat.  Mechanická kotva je u většiny trezorů již součástí balení. Vždy doporučujeme ovšem prokonzultovat správnost a vhodnost daných šroubů a chemického kotvení s vaším lokálním železářstvím, kteří vám doporučí vždy to nejlepší.

Daleko častější je pak chemická kotva – tuba obsahující chemickou směs v kombinaci s kotvícími šrouby. Chemické kotvení se provádí u všech podkladů jako jsou staré zástavby a cihlové domy kde se podklad drolí a pravděpodobnost že šrouby vyjedou je velká.

Jak ukotvit certifikovaný trezor či těžký trezor volně stojící?

Všechny trezory které disponují určitým certifikátem ať už ohnivzdorným či bezpečnostním je třeba řádně ukotvit. Trezory jsou vždy vybaveny bezpečnostními mechanickými šrouby z továrny. Továrna přikládá šrouby které většinou snesou podklad jako beton či panel, kotvíte-li trezor do cihly či měkkého podkladu vždy zvažte poradenství od zedníka či lokálního železářství.

Certifikované trezory prodávané na SAFFORT splňují Evropské směrnice a proto i lokální pojišťovny velmi rády vyhoví klientům, kteří si u nás zakoupí trezor a přejí si zavést takový trezor do své pojistné smlouvy. Hlavním kritériem pro zavedení vašich cenností do pojistné smlouvy je mít trezor řádně ocertifikován většinou v minimálně I. bezpečnostní třídě a mít trezor řádně ukotvení/přišroubovaný/zabetonovaný.

V případě krádeže či požáru technik z pojišťovny velmi jednoduše pozná zda-li trezor byl či nebyl ukotvení dle doporučení od výrobce.

Kotvení těžkých trezorů nad 200 kg, je to nutné?

Přemýšlíte proč kotvit trezor který nikdo ani ve 4 lidech neodnese? Nedělejte to, je to zbytečné.Nechce se vám vrtat díry do vytápěné podlahy s novými parketami ? Chápeme, ale přesto to udělejte bezpečně.

V době vaší nepřítomnosti se dá odnést i 300 kg trezor věřte tomu nebo ne ale historie píše tyto příběhy velmi jasně. Jen pro připomenutí , v případě krádeže, tedy rozvrtání trezoru, či jiného násilného vniknutí do vašeho trezoru pojišťovny hradí vaši škodu, ovšem jen je-li trezor řádně ukotvený na místě. Radíme nepředvídejte že se to stát nemůže když už jste si zodpovědně pořídili drahý trezor, určitě se to vyplatí.

Kotvení a instalace zbraňových trezorů

Ukotvení zbraňových trezorů je asi ta nejdůležitější kategorie sama o sobě. Zkuste si sami propočítat kolik vás stojí zbraň uchovaná v rámci trezoru. Určitě uznáte že částky jsou v řádech desetitisíců i stotisíců. Zbraňové trezory a trezorové skříně mají tu nevýhodu, že mají skvělý tvar pro zloděje, proto aby jej pohodlně odnesly a vyrvali z podlahy. Zapřením se do horní části trezoru na zbraně získá zloděj bohužel největší páku, aby jej pohodlně vyvrátil či naložil na auto a odjel. Všeobecně všechny úzké a vysoké trezory mají tuto nevýhodu.

Co udělat proto aby byl trezor na zbraně řádně ukotvený a nebylo možné jej odnést i se zbraněmi?

Umisťujte a ukotvujte trezory na zbraně tak aby nebyly přístupné ze stran. Nejlepší je roh místnosti.

Používejte vždy chemickou sadu kotvení pro ukotvení zbraňových trezorů, je daleko pevnější než klasická mechanická kotva. Obestavte trezor jiným nábytkem či jej nechte od truhláře obestavit uzamykatelnou skříní.

Betonování a bourání do zdi či podlahy

Zvolíte-li variantu zabudování trezoru do zdi či do podlahy uděláte velmi dobře. Kotvení trezoru do stěny či podlahy je ovšem tou nejnáročnější a nejodbornější prací. Doporučujeme se vždy předem informovat u firem specializujících se na zednické práce či si velmi podrobně nastudovat přes videa na youtube či v návodech od továren jak na to. Ukotvení trezorů do podlahy či ukotvení trezorů do zdi si je velice podobné, vždy se následují bourací práce, nepořádek a odborné obložení trezoru s následným betonováním.

Trezory do zdi :

1.  Pro splnění bezpečnostních tříd výrobků v I. a II. bezpečnostní třídě, musí být trezor zazděn tak aby byl ze všech stran pokryt betonovou vrstvou min. 100 mm betonu.
2.  Pro splnění bezpečnostní třídy výrobku ve třídě Z2, musí být trezor zazděn tak aby byl ze všech stran pokryt betonovou vrstvou min. 60 mm silnou.
3. Před zabetonováním je NUTNÉ z venkovní strany trezoru (sejfu) důkladně UTĚSNIT silikonovým tmelem všechny spoje plechů, včetně krytek závor a postranních lišt. Při nedodržení tohoto pokynu dojde k proniknutí vlhkosti (případně vody) z betonové směsi do trezoru a následně k poškození povrchové úpravy výrobku (odlupování barvy,koroze), nebo k poškození správné funkce zámkových systémů.
POZOR : Používejte zásadně suchou ( hustou ) betonovou směs.
4. Dále před betonováním rozepřete stěny proti vychýlení dovnitř!
5. Betonovou vrstvu doporučujeme proložit ocelovou armaturou (zejména v bezpečnostní třídě II). Trezor musí být zazděn v linii se zdí, nesmí přesahovat. Použijte kvalitní beton o minimální pevnosti 30 MPa.
6. Pokud budete instalovat výrobek s dveřmi, po zabetonováni nechejte 2 dny trezor uzavřen, aby nedošlo k jeho vychýlení. Poté trezor otevřete a ponechejte po dobu min. 21 dnů otevřen z důvodu odvětrání vlhkosti z betonové směsi.

7. Pokud je trezor zabudován do zdi mezi dvě místa s rozdílem teplot (venkovní zeď), je nutné trezor izolovat vhodnými izolačními materiály tak, aby kolem trezoru zůstala doporučená tloušťka betonové směsi. Předejde se tak vytvoření rosného bodu uvnitř trezoru.
8. Pokud je trezor osazen elektronickým zámkem a dveře nebudou vysazeny, NESMÍ SE NA TREZORU SVAŘOVAT! Dojde ke zničení zámku (dveře trezoru je nutné vysadit).

 

Trezory do podlahy :

Instalace trezoru do podlahy probíhá v podstatě stejně jako v návodu pro trezory do zdi, s tim rozdilem, že je nutno klast důraz na dalši parametry:

1. Před zabudováním proveďte důkladné utěsněni všech spar na trezoru pomoci silikonu.
2. Proveďte důkladně izolaci proti vlhkosti (tvořeni rosného bodu) a proti spodní vodě pomoci stavebně izolačnich materialů.
3. Při instalaci důkladně dbejte na to, aby z podlahy nestékala voda do trezoru, např. při mytí podlahy, havarii vody atd. Doporučujeme podlahu “vyspadovat” na opačnou stranu než je zabudovaný trezor.
4. Dbejte při instalaci na to, aby byl beton důkladně spojen s okolním zdivem nebo podlahou.

V závěru bychom rádi řekli že doporučujeme provádět zazdívání trezoru do zdi či do podlahy raději profesionálními firmami zednickými. Samozřejmě věříte-li si natolik že to zvládnete sami jedině dobře.

Budete-li mít jakýkoliv dotaz týkající se zabudovávání trezorů do podlahy, do zdi či kotvení trezorů a kde sehnat technika který vám s tímto poradí neváhejte nás kontaktovat. Náš online obchod s trezory SAFFORT  vám velice rád poradí a doporučí vhodné techniky z vašeho okolí.

Náš showroom a kancelář naleznete na Praze 9 Pod pekárnami pro případné konzultace.

Ceny kotvení a ostatních prací vám sdělíme na vyžádání samozřejmě. Hrubé ceny

1500 kč / 70 EUR cena za ukotvení trezoru univerzální mechanickou kotvou. 2500 Kč/ 100 EUR cena za ukotvení přes chemickou kotvu.

Váš SAFFORT